Bezpieczeństwo i wiedza. Młyn Wiedzy Toruń

3 listopada 2017 r. dzieci z oddziału przedszkolnego i z klas I-III ze Szkoły Podstawowej w Plemiętach wraz z opiekunami wybrały się na wycieczkę do Torunia. Najpierw dzieci udały się do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, gdzie w formie zabaw  utrwaliły poznane już podczas zajęć lekcyjnych zasady bezpiecznego poruszania się po drogach.  Prowadząca zajęcia w ciekawy sposób przedstawiła działanie sygnalizacji świetlnej i rodzaje znaków drogowych. Następnie zachęciła obecnych do zabawy w ruch uliczny. Były samochody, piesi i policjant. Dzieci zadowolone i wyposażone w  pożyteczną wiedzę i opaski odblaskowe opuściły WORD, by udać się do Młyna Wiedzy.  Tam czekało na nie wiele atrakcji, nauki i zabawy. Zwiedzanie wystaw tematycznych rozpoczęły od VI piętra, na które udały się windą. Na szóstym piętrze zwiedzały wystawę „Poruszyć wyobraźnię”, której celem jest wciągnięcie zwiedzającego w świat działań, zjawisk, efektów wymagających aktywnej kreatywności. Stanowiska zachęcają do zapoznania się z różnymi, mniej typowymi obszarami twórczości, powiązanymi w różnym stopniu z szeroko pojętą sztuką. Każde z nich daje możliwość wykonania swoistego „dzieła. Dzieci mogły tu pobawić się w kreatora mody, zbudować pojazd z klocków, wykonać rysunek z piasku, sprawdzić jak wygląda perspektywa w plastyce, ułożyć witraż.

V piętro to wystawa pt.”Idee” Centralnym elementem  tej wystawy jest eksponat Szepcząca ściana,  wokół którego rozmieszczone są cztery strefy tematyczne: Komunikacji, Sztuki i piękna, Życia oraz Konstruktora.  Tematyka eksponatów w strefach przeplata się ze sobą, tworząc opowieść o ludzkich ideach przenikających różne sfery życia.  Podczas zwiedzania tej  wystawy dzieci dowiedziały się jak zbudowane jest ludzkie ciało i czym różni się komórka zwierzęca od roślinnej. Majsterkowicze  przekonali  się jak zbudowany jest telefon i jak działa prawdziwa radiostacja, czy można słyszeć zębami? Oczywiście, że można. Warto to sprawdzić.

IV piętro to wystawa „To takie proste”. Tu każdy znajdzie coś dla siebie . Eksponaty mają na celu m.in. rozwijanie pamięci krótkotrwałej, wspomaganie logicznego myślenia i zdolności manualnych, zrozumienie prawa Pascala poprzez użycie specjalnej pompki i podniesienie siedziska, poznanie zasady Dynamiki Newtona poprzez przesuwanie krążków o różnej masie i wielkości. Zwiedzający sprawdzają jak następuje zamiana energii potencjalnej w kinetyczną poprzez turniej rzutów do tarczy czy przemianę energii potencjalnej w elektryczną. Mechaniczny teatr pozwala na rozwój umiejętności technicznych i zdolności motorycznych. Dostępne są okulary do rzeczywistości wirtualnej. Na stanowisku „człowiek przyszłości” można zapoznać się z historią i możliwościami transplantologii. W specjalnym symulatorze można zaprojektować swój pojazd przyszłości i odbyć nim wyścig.

Piętro III wystawa pod nazwą –  „przeŻycie” to raj dla miłośników przyrody i nie tylko.  Motywem przewodnim wystawy jest przygoda, którą każdy z może przeŻYĆ. Przestrzeń ekspozycji zaaranżowana jest  w sposób przyjazny dla dzieci, tworząc nowy osobny świat kreatywnej zabawy, pełen niezwykłych stanowisk interaktywnych. Wystawa pełni funkcję edukacyjną, dzięki odpowiedniemu doborowi tematyki stanowisk, a także atrakcyjnemu sposobowi przekazu treści. Znajdują się tu eksponaty o treści przyrodniczej, fizycznej i podróżniczej. Część stanowisk służy przede wszystkim zabawie rozwijającej umiejętność logicznego myślenia, ćwiczącej umiejętności manualne, konstrukcyjne, koordynację psychoruchową dzieci oraz rozumienie ciągów przyczynowo-skutkowychi przebudowa . Obok znajduje się   pracownia kreatywna przeBUDOWA , która jest  wyposażona w nowatorski system klocków Imagination Play GroundTM. Elementy systemu pozwalają na tworzenie dowolnych budowli i obiektów – od budynków, zamków, mostów poprzez tunele, akwedukty, po różnego rodzaju postacie. Służą one później dzieciom jako obiekty do wspólnej zabawy. System w harmonijny sposób rozwija dzieci w różnym wieku w sferze zmysłowej, ruchowej i intelektualnej, zachęcając jednocześnie do współpracy i tworzenia swego własnego „placu zabaw”.

Kolejne piętro –II to wystawa o tematyce wodnej „Rzeka”. Wystawa prezentuje rzekę jako element kształtujący środowisko i różne ekosystemy. Pokazany jest też wpływ rzeki na życie ludzi oraz możliwości jej gospodarczego wykorzystania. Głównym elementem wystawy jest duży model rzeki od źródła po deltowe ujście do morza. Wędrując wzdłuż biegu rzeki zwiedzający mają  okazję poznać ciekawostki przyrodnicze charakterystyczne dla górnego, środkowego oraz dolnego biegu rzeki.Na tej wystawie można także obejrzeć modele wytworów człowieka, między innymi oczyszczalnię ścieków, maszyny proste służące do nawadniania, a także zbudować tamę. Wszystkie eksponaty wystawy są interaktywne i umożliwiają samodzielne wykonywanie eksperymentów oraz obserwację zjawisk przyrodniczych. Dzięki dużej liczbie eksponatów przeznaczonych dla dzieci świetnie się tu bawią. Najbardziej uradowane były możliwością wejścia na statek.

Piętro pierwsze to piętro kosmiczne. Tytuł wystawy  „O obrotach”  przedstawia ruch obrotowy i jego zastosowania praktyczne, a także zjawiska z nim związane, takie jak występowanie sił bezwładności w obracających się układach odniesienia, w tym na Ziemi. Ruch obrotowy stanowi odniesienie do rewolucyjnego dzieła Mikołaja Kopernika. Dzieci  poznały zasadę próżni, jak wygląda wnętrze statku kosmicznego, szczególnie upodobały sobie „koło chomika”, pomagające zrozumieć ruch obrotowy Ziemi.  Natomiast na parterze obejrzeć można wahadło Foucaulta.

Moc atrakcji sprawiła, że czas minął zbyt szybko i każdy chciały pozostać tam dłużej.

A.K.